Kociewski.pl

Szybki kontakt z redakcj: 513 393 393


ďťż
Przegrana pełnomocnika inicjatora referendum (VIDEO) PDF Drukuj E-mail
Napisał: Administrator   
wtorek, 13 marzec 2012

Image

W dniu 8 marca 2012 Marcin Wichert złożył do Sądu Okręgowego w Gdańsku I Wydział Cywilny wniosek o wydanie w trybie wyborczym orzeczenia 
 

1.o zakazaniu Waldemarowi Rupniewskiemu, Danucie Kozikowskiej i Wojciechowi Pieleckiemu publikowania materiałów zawierających informacje sugerujące zaangażowanie w organizację inicjatywy przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania Prezydenta Miasta Starogard Gdański Edmunda Stachowicza przegranych, w tym przegranych ,,sił politycznych” w wyborach Prezydenta Miasta Starogard Gdański przeprowadzonych 2010 roku.  
2. o nakazaniu wyżej wskazanym osobom przeprosin w następujących mediach: Telewizja Gdańsk,  Dziennik Bałtycki, Gazeta Kociewska oraz Wieści z Kociewia.
Sąd Okręgowy wyznaczył termin rozprawy na 12 marca 2012 godzinę 12;00.
Na sali  sądowej stawił się wnioskodawca wraz ze swoim pełnomocnikiem adwokatem Markiem Rewieńskim oraz uczestnicy postępowania Waldemar Rupniewski, Danuta Kozikowska i Wojciech Pielecki wraz ze swoim pełnomocnikiem radcą prawnym Markiem Rykaczewskim.

 Image

Spór sądowy rozpoczął się od przedstawienia stanowisk w sprawie przez pełnomocników uczestników postępowania. Panowie pełnomocnicy wielokrotnie ripostowali swoje wzajemne wypowiedzi, a ta wymiana zdań miała momentami charakter dosyć ostry. W znacznym uproszczeniu można stanowiska stron przedstawić w ten sposób, iż  pełnomocnik Marcina Wicherta twierdził, że zgodnie z art..11 ustawy o referendum lokalnym organizacja inicjatywy referendalnej trwa od momentu zainicjowania  powstania grupy minimum pięciu obywateli do momentu złożenia wniosku o przeprowadzenie referendum, a za przegrane siły polityczne należy uznać Patryka Gabriela i ewentualnie Platformę Obywatelską oraz Zbigniewa Kozaka i ewentualnie Prawo i Sprawiedliwość.
Pełnomocnik Klubu Radnych Edmunda Stachowicza zajął stanowisko odmienne tzn. wskazał, iż zarówno pojęcie  inicjatywa referendalna jak i przegrane siły polityczne należy rozpatrywać w szerszym ujęciu, podkreślił czynny udział radnego Tomasza Walczaka ze Stowarzyszenia Kociewskiego i radnego Jana Strzelczyka z PiS w zbieraniu podpisów na listach poparcia dla referendum.
Prowadzący sprawę sędzia dopuścił jako dowód zeznania świadków Marcina Wicherta i Waldemara Rupniewskiego. Zeznania obu panów nie wniosły właściwie  nic nowego do sprawy oprócz pewnego kolorytu. Mianowicie bliżej nie znany 32-letni Marcin Wicher - pełnomocnik organizatora referendum okazał się być uczniem, który dzięki wiedzy zaczerpniętej z Internetu przygotował wszystkie prawem wymagane dokumenty do zainicjowania referendum, natomiast Waldemar Rupniewski uznał za fakt, iż referendum jest już przegrane przez siły przeciwne Edmundowi Stachowiczowi.       
Sędzia prowadzący postępowanie wykazał się naprawdę wielką cierpliwością i skrupulatnością dając możliwość pełnego wypowiedzenia się stronom nawet w kwestiach, które nie były bezpośrednio związane ze sprawą. Sprawa trwała dwie godziny, czyli jak na spór o dwa słowne sformułowania dość długo. Bez względu na rozstrzygnięcie sądu żadna ze stron nie może powiedzieć, że została ograniczona w możliwości wypowiedzi i obrony swego stanowiska.
Znacznie bardziej konkretny i przygotowany do sprawy ze swoim klientem wydawał się mecenas Marek Rewieński natomiast mecenas Marek Rykaczewski sprawiał wrażenie momentami łowiącego w mętnej wodzie, ale to jednak on odniósł sukces, ciesząc się z niego jak dziecko. Można było odnieść wrażenie, że dla mecenasa Marka Rykaczewskiego nie było to zwykłe zlecenie, gdyż na względzie trzeba mieć fakt, że jest on jednym z radców prawnych zatrudnianych przez Urząd Miasta Starogard Gdański i członkiem Rady Nadzorczej miejskiej spółki Starkom. Jeszcze bardziej uradowany był radny Rupniewski, który nie potrafił ukryć swojego zadowolenia chociaż jeszcze podczas oczekiwania na postanowienia sądu wyglądał jak osoba  bliska stanu przedzawałowego.       

 Image

   
Sąd postanowił oddalić wniosek, gdyż w ocenie sądu wniosek wnioskodawcy Marcina Wicherta złożony w trybie art.35 (ustawy o referendum lokalnym) nie zasługiwał na uwzględnienie, gdyż okoliczność podnoszona we wniosku, że ulotki Klubu Radnych Edmunda Stachowicza zawierały nieprawdę  nie została wykazana.
Ulotka będąca przedmiotem sporu zawierała między innymi treść „przegrane siły polityczne”. W ocenie sądu rozstrzygającego sprawę pomimo, że to stwierdzenie znalazło się pod słowem FAKTY, to jednak sformułowanie przegrane siły polityczne jest opinią szerszą aniżeli przegrani w wyborach prezydenckich i chodzi tutaj o dwa różne kręgi osób czy podmiotów, które pod  tymi kręgami osób się mieszczą.
W opinii sądu pojęcie przegrane siły polityczne można odnosić nie tylko do sformalizowanych tworów form politycznych jak partie czy stowarzyszenia, ale także do grup obywateli, które mają określone poglądy.   
Niezależnie od tego w ocenie sądu podnoszonego przez wnioskodawcę sformułowania ,,inicjatywa referendalna” nie  można utożsamiać z sformułowaniem zawartym w art.11 ustawy o referendum lokalnym.
W ocenie sądu interpretacja sformułowania zawartego w ustawie o referendum lokalnym inicjatywa referendalna nie kończy się wraz złożeniem wniosku o referendum, które w tym konkretnym przypadku nastąpiło w dniu 14.11.2011., ale w momencie wydania postanowienia o przeprowadzeniu referendum przez Komisarza Wyborczego. Według sądu w pojęciu inicjatywa referendalna mieszczą się również  czynności związane ze zbieraniem podpisów, gdyż te czynności zmierzają do przeprowadzenia referendum, gdyż dopiero postanowienie Komisarza Wyborczego o przeprowadzeniu referendum ten etap kończy.

 Image

W związku z powyższym w ocenie sądu czynności wykonywane po dniu 14 11.2011 mieściły się w pojęciu inicjatywy referendalnej, a nie ma wątpliwości, że organizacje stricte polityczne brały udział w czynnościach zmierzających do przeprowadzenia referendum w szczególności  zbierając podpisy na listach. Z tych względów sąd uznał, że zawarte w ulotce stwierdzenie nie jest stwierdzeniem nie prawdziwym dlatego też, w konsekwencji oddalił wniosek wnioskodawcy.
Wnioskodawca Marcin Wichert przed procesem zapowiadał, że będzie stał na straży obywatelskości inicjatywy referendalnej, a wygląda na to, że dawno ją utracił między innymi dzięki radnemu Walczakowi i Strzelczykowi.
Wypowiedzi na gorąco bezpośrednio  po ogłoszeniu Postanowienia Sądu
Adwokat Marek Rewieński
- Postanowienie Sądu jest nieprawomocne mamy teraz 24 godziny na złożenie zażalenia i to zażalenie z dużym prawdopodobieństwem zostanie złożone.
Marcin Wichert
- Nie komentuję wyroków sądu. Według nas inicjatorów każdy z nas miał jakieś obiektywne racje, a wyroku nie będę komentował.
Radca prawny  Marek Rykaczewski
- Wygraliśmy pierwszą bitwę.
Wojciech Pielecki
- Przygotowując projekt ulotki nie miałem na celu, czy też nie mieliśmy na celu obrażania kogokolwiek, bądź też pomniejszania znaczenia kogokolwiek w przeprowadzeniu akcji referendalnej poprzez podanie nieprawdziwych informacji. Chcieliśmy tylko zwrócić uwagę na pewien zaistniały stan faktyczny, który związany był z bezpośrednim zaangażowaniem się niektórych radnych w zbieranie podpisów pod listami poparcia w celu przeprowadzenia referendum.
Spór, który stoczyliśmy przed sądem  z panem Marcinem Wichertem był sporem o wysokim stopniu abstrakcji i dotyczył niuansów prawnych. Sąd musiał na tle ustawy o referendum lokalnym znaleźć odpowiedź  na pytanie czym jest  inicjatywa referendalna, w którym momencie się zaczyna, a w którym kończy? Co można zaliczyć do działań związanych czy mogących być określone mianem inicjatywy referendalnej? Czy pojęcia inicjatywy referendalnej i inicjatora referendum są tożsame? Mając na względzie brak orzecznictwa Sądu Najwyższego w tym zakresie  Postanowienie Sądu Okręgowego w niniejszej sprawie może mieć znaczenie prawne dla wyrokowania w innych podobnych sprawach i to chyba najbardziej pozytywny akcent tego w sumie moim zdaniem niepotrzebnego sporu na drodze sądowej. Moje zadowolenie z tegoż Postanowienia Sądu  jest tym większe, gdyż jest ono korzystne dla naszego klubu radnych i dla mnie osobiście.   
Waldemar Rupniewski
- Jestem bardzo zadowolony!  
Piotr Pielecki

Video

 

 

Komentarze (3)add
0
Popieram Stachowicza
Napisane przez cz??onek , marzec 16, 2012
Ja stary komuch wzywam Was byli członkowie PZPR, ormowcy, milicjanci, zomowcy, komisarze stanu wojennego, członkowie wrony, członkowie organizacji paramilitarnych w okresie stanu wojennego, tajni współpracownicy SB i pracownicy SB, ludu pracujący miast i wsi popierających komunę w okresie PRL, spadkobiercy PZPR czyli członkowie SLD, członkowie byłych egzekutyw i sekretarze PZPR. Idźmy głosować za Stachowiczem. Pokażmy siłę ducha Marksa i Lenina. Zjednoczmy się w dniu referendum. Wszyscy co za Stachowiczem do urn.Dajmy odpór przeciwnikom naszego ukochanego przywódcy obecnego Prezydenta Stachowicza. Prezydent Stachowicz to Nasz Człowiek i swój chłop. Niech żyje!!!

0
rad ujcie się
Napisane przez 666 , marzec 15, 2012
Być może należało napisać,że pan Pełnomocnik radnych podczas mowy końcowej po prostu się jąkał a po ogłoszeniu postanowienia sądu po wyjściu z sali nie panował nad swoimi emocjami i wykonywał gesty zwycięstwa charakterystyczne dla dzieci na boisku
0
obiektywizm Autora artykułu
Napisane przez Micha?? , marzec 15, 2012
Gratuluję Autorowi obiektywizmu oceny pracy obu mecenasów. W szczególności cyt.: " łowiącego w mętnej wodzie" i "cieszącego się jak dziecko" prawnika, który wygrał sprawę.
Ogromną radość mecenasa w szczególności - dla poparcia słów Autora - widać na filmiku nr 2. Jeszcze raz gratuluję. Pozdrawiam serdecznie.
Napisz Komentarz
mniejszy | wiekszy

security image
Ponizej Wpisz Kod bezpieczenstwa


busy
Zmieniony ( środa, 14 marzec 2012 )
 
wstecz   dalej »

Pobierz Wieści z Kociewia online !


 

Prognoza Pogody

Starogard Gdański

ReklamaFacebook

Polityka Prywatności

Korzystając ze strony Kociewski.pl wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Imieniny

28 Listopada 2014
Piątek
Imieniny obchodzą:
Gościrad, Grzegorz,
Jakub, Lesław,
Lesława, Rufin,
Zdzisław
Do końca roku zostało 34 dni.

Wieści w Polsacie!

Zobacz materiał Polsatu
n/t artykułu Wieści z Kociewia!
Zobacz koniecznie!

Money.pl

Giełda
Money.pl - Kliknij po więcej
GPW (2014-11-28 18:59)
WIG 53247.07 -0,32%
WIG20 2416.93 -0,47%
mWIG40 3562.59 -0,17%
sWIG80 - -
Wspierane przez Money.pl
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2014-11-28
USD 3,3605 +0,23%
EUR 4,1814 +0,02%
CHF 3,4788 +0,04%
GBP 5,2805 -0,07%
Wspierane przez Money.pl

Szukasz Pracy?

Szukaj ofert pracy

Ostatnie komentarze

Konflikt autora z dy...
Wcześniej, przez wiele lat mieliśmy piękną dus...
Radny straci mandat?
A moze ma w leasingu ? He ? Wówczas nie musi tego...
Ekstra kasa zasiliła...
Z dodatkowych nieplanowanych dochodów należy si®..
Tragedia na Kościusz...
Szok,oby takich wiadomości było jak najmniej...
Kto podrobił podpis ...
Nie cierpię tej pilitycznej mijanki słownej typu...

Ogłoszenia drobne

Jestes w  :Start arrow Aktualności arrow Inne arrow Przegrana pełnomocnika inicjatora referendum (VIDEO)